С молитвена радост и духовно тържество днес село Драговищица отбеляза своя втори храмов празник – Пренасянето на мощите на Свети Николай Мирликийски (Летен Никулден).

По случай празника бе отслужена Патриаршеска света литургия, оглавена от Негово Светейшество Даниил, митрополит Софийски и патриарх Български. В съслужение с него бяха протойерей Георги Янъков – член на Висшия църковен съвет, ставрофорен иконом Йоан Чикалов – председател на храм „Св. Параскева“ в град София, иконом Николай Пешев – председател на храм „Св. св. Кирил и Методий“ в град Костинброд, йеромонах Силуан – председател на празнуващия храм, както и митрополитският протодякон Иван Петков.

Преди началото на Светата литургия за четец и певец бе подстриган малкият Емил, син на църковния псалт г-н Емил Първанов.

На певницата със своето ангелогласно пение за молитвеното настроение на богослужението допринесе църковният псалт г-н Емил Първанов, с участието на г-жа Весела Игнатова.

На празника присъстваха също г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, д-р Атанас Тенев – председател на общински съвет – Костинброд, г-н Александър Ненов – заместник-кмет на общината, г-жа Ябленка Трайкова – народен представител в 51-вото народно събрание, г-н Евгений Кирилов – кмет на село Драговищица, г-н Симеон Спасов – кмет на село Голяновци, общински съветници, представители на църковното настоятелство, както и множество жители и гости на селото.

Негово Светейшество благослови празнично коливо с образа на Свети Николай, приготвено от г-жа Христина Христова за празника. В края на богослужението председателят на храма подари на Негово Светейшество Даниил от името на църковното настоятелство ръчно изрисуван набедреник с образа на Свети Николай Мирликийски, като отправи молитвено благопожелание към Негово Светейшество да има в своите първосветителски молитви всякога енориашите на село Драговищица.

От името на общинското ръководство на Негово Светейшество бе подарен архиерейски посох – символ на духовната власт и архипастирското служение. С топли думи на Негово Светейшество Даниил бе пожелано всяко негово решение като Софийски митрополит и Български патриарх да бъде водено от вяра, любов, мъдрост и търпение.

След проповедта Негово Светейшество извърши освещаването на новия енорийски център към храма, който носи името на блаженопочившия Софийски митрополит и български патриарх Неофит, с чието благословение започна изграждането му.

Новият духовен дом ще бъде място за срещи, просвета и укрепване на енорийския живот, изграден с любов и грижа за бъдещето на православната общност в селото.

Празничният ден завърши с духовна радост, благодарност към Бога и усещане за жива вяра, която продължава да съхранява и укрепва православния дух в село Драговищица.

Настоящото посещение е трето за Негово Светейшество Българския патриарх Даниил в община Костинброд – след участието му в отбелязването на 50-годишнината на град Костинброд през 2024 г., празничното богослужение за Архангеловден в Шияковския манастир през 2025 г. и днешното му посещение в село Драговищица, за което изказваме своите искрени благодарности към Негово Светейшество Българския патриарх Даниил.

 

Негово Светейшество в село Драговищица