В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свалено правителството на Константин Муравиев и на власт идва кабинетът на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев.
През 2023г. се постави паметна плоча на лобното място на жертвите в околностите на с. Петърч, известно с названието – „Гробницата“ по инициатива на г-н Борислав Борисов – кмет на село Петърч и д-р Атанас Тенев – председател на ОбС-Костинброд, със съдействието на община Костинброд.
Плочата е изработена от общинския съветник в Столичен общински съвет – г-н Димитър Антов.
Днес, в село Петърч бяха почетени жертвите на комунистическия режим!
На тази дата през 1944 година Първи и Втори състав на т. нар. „Народен съд“, остава в историята на Третата българска държава, с произнасянето на най-масовите смъртни присъди срещу политици след края на Втората световна война.
🕯️На това “мрачно” място след преврата на 9 септември 1944 година са изведени и избити десетки българи от София и околностите. В масови гробове са били заравяни телата на невинните убити. По-късно същите ями са използвани за екарисажи и в тях са изхвърляни животински останки.
🪦На паметната плоча е изписано част от стихотворението на Димо Йотов – бивш полковник, който след повече от 50 години започва да пише стихове за гробницата.
В ПАМЕТ НА ЖЕСТОКО ИЗБИТИТЕ БЪЛГАРИ ТУК, В ТАЯ МЕСТНОСТ ПРЕЗ РАЗМИРНАТА ЕСЕН НА 1944Г.
„Там, на края на гората,
черна яма се открива.
В нея трупове лежаха
и всички с мъка ги гледаха.
Убийци ли там наказаха,
и заслужено тук лежаха?
Защо в човешко гробище не погребаха,
а в гробницата за животни изхвърлиха?
Бог за тях милост ли няма,
та лежаха в дупката голяма?
Нито кръст християнски някой там заби,
нито помен за душите им се направи.
Някой гробницата със земя покри
и престъплението заличи.“
ДЯДО ДИМО
Кметът на община Костинброд – г-н Трайко Младенов и д-р Атанас Тенев – председател на ОбС – Костинброд, заедно с кмета на с. Петърч – г-н Борислав Борисов, поднесоха цветя пред паметната плоча, в знак на почит към всички българи, загубили живота си в периода 1944-1945 година.
В изграждането на паметната плочата се включиха много граждани – с труд, техника, материали, превозни средства.
Заслуга за изграждането й имат не – партия, симпатизанти или определено лице. Заслугата за това да я има е на жителите на село Петърч, които не са забравили, които помнят историята, които всяка година се събират, за да запалят по свещ, за да преклонят глава по време на злоупокойната молитва, които изминават пътя до гората,за да поставят цвете в памет на многобройните убити по време на комунистическия режим – българи.
Поклон и почит пред мъчениците на режима и героите на антикомунистическата съпротива!
И дано никога вече българи да не се изправят срещу българи!