На 21-ви февруари, за поредна година – пред общинска администрация – Костинброд, се състоя традиционният мартенски базар, който обагри града с бяло-червени прежди и предизвика положителни емоции у всеки присъстващ, въпреки метеорологичните условия и ниските температури навън.

На първи март цяла България грейва в бяло и червено. Малки и големи се закичват с пискюли от усукани бели и червени конци. Слънцето грее по-ярко, денят става по-дълъг, а хората се усмихват повече. Зимата отстъпва, пролетта си пробива път, заражда се надежда за здраве, късмет и ново начало.

Мартеницата е символ на здраве, дълъг живот, плодородие и изобилие, на мир и любов. Белият цвят на мартеницата първоначално е символизирал мъжкото начало, силата, но по-късно под въздействието на християнството, цветът обозначава радостта, красотата, чистотата и непорочността. Червеният цвят е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването, на раждането.

Със своите впечатляващи ръчни изработки, в базара се включиха – Дневен център за работа с деца на улицата – Костинброд – /ДЦРДУ/, Център за социална рехабилитация и интеграция “Надежда” – Костинброд – /ЦСРИ/, Център за обществена подкрепа “Промяна” – Костинброд – /ЦОП/, Първо и Второ ОУ “Васил Левски” – град Костинброд, ОУ “Отец Паисий” – село Петърч, ДГ “Радост” – град Костинброд и ДГ “Виолина” – село Петърч – като придобитите средства на всяка от организациите – ще допринесат за избрана от тях кауза и необходимост.

Базара посетиха – г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, г-н Александър Ненов – заместник-кмет на община Костинброд, инж. Красимир Дебеляшки – общински съветник, г-н Пламен Белчев – управител на Национален възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания “Св. Стилиян” – село Опицвет, служители на общинска администрация – Костинброд, жители, гости на общината и екип на националната телевизия – “БТВ”, които отразиха с репортаж събитието – в сутрешния блок на “Преди обед”, спомагайки да разпространим и популяризираме българските обичаи и традиции, повече от него, може да чуете тук – https://www.btv.bg/…/na-zhivo-ot-martenskija-bazar-v…

Денят премина под ритмите на весели песни, загатващи за предстоящата пролет и наближилия празник. С топъл чай в ръка и широки усмивки – всички присъстващи успяха да оборят мразовития студ и да запечатат красив споделен миг.

Община Костинброд отправя своята благодарност, че за поредна година имахме възможността да спазим традицията и да сме заедно.

Бъдете здрави!

Мартенски базар – 2025