28.06.2024

На 28.06.2024г., между Община Костинброд, представлявана от г-н Трайко Младенов – кмет, и Министерство на регионалното развитие и благоустройството – СНД по инвестиция „Подкрепа за обновяване на сградния фонд“ за подмярка „Обновяване на нежилищни сгради, включително обществени сгради“, представлявано от Виолета Коритарова-Касабова – министър, се сключи ДОГОВОР ЗА ФИНАНСИРАНЕ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВА НА КРАЙНИ ПОЛУЧАТЕЛИ ОТ МЕХАНИЗМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ (МВУ/МЕХАНИЗМА) по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ № от Информационна система (ИС) за МВУ BG-RRP-4.020-0268-С01 от 28.06.2024г. за реализирането на ПИИ № BG-RRP-4.020-0268 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Нов живот– 1919“, с. Петърч, община Костинброд“,  финансирано от Европейския съюз – NextGenerationEU чрез Механизма за възстановяване и устойчивост.

Срокът за изпълнение на Договора за финансиране за предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост е до 30.06.2026 г., a oбщата стойност на средствата е в размер на 693 470,42 лева (шестстотин деветдесет и три хиляди четиристотин и седемдесет лева и четиридесет и две стотинки), от които:

  • сума в размер на 579 407,79 лева (петстотин седемдесет и девет хиляди четиристотин и седем лева и седемдесет и девет стотинки), представляваща безвъзмездна финансова подкрепа по МВУ, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU ;
  • сума в размер на 114 062,63 лева (сто и четиринадесет хиляди шестдесет и два лева и шестдесет и три стотинки), представляваща невъзстановим данък добавена стойност (ДДС) , допълващо национално финансиране от бюджета на Република България;

Предложението за изпълнение на инвестицията предвижда изпълнението на мерки за eнергоспестяване, предписани в изготвено обследване за енергийна ефективност на сградата на НЧ „Нов живот– 1919“, с. Петърч, община Костинброд, с цел достигане енергиен клас „В“ при настоящо състояние на сградата – енергиен клас „С“.

В сегашното си състояние сградата не съответства на минималните нормативни изисквания и съгласно доклада от проведеното обследване за енергийна ефективност, се предвижда изпълнението на следните мерки:

  • Топлоизолиране на стени;
  • Топлоизолиране на таванска плоча и покрив;
  • Подмяна на дограма намаляване на коефициента на топлопреминаване и нормализиране на коефициента на инфилтрация на студен въздух.

Целта на ПИИ № BG-RRP-4.020-0268 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Нов живот– 1919“, с. Петърч, община Костинброд“ е да се подобрят енергийните характеристики на общинската сграда, в която се помещава НЧ „Нов живот– 1919“, с. Петърч.

Тази цел ще се постигне чрез прилагане на високоефективни енергийни мерки, предписани в приложеното към проекта обследване за енергийна ефективност, които осигуряват:

  • достигане на клас на енергопотребление минимум „В“ след прилагане на енергоспестяващи мерки;
  • постигане на 52 % спестяване на първична енергия за обекта.

В резултат на изпълнението на проекта ще се постигне намаляване на разходите за енергопотребление, което ще доведе и до спестяване на публичен ресурс за поддържане дейността на читалището, както и подобрение на условията на работа.

Дейностите ще доведат и до Спазване на „принципът за ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01 по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852 ).

 

Община Костинброд подписа договор с Министерство на регионалното развитие и благоустройството за изпълнение на проект № BG-RRP-4.020-0272 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Развитие – 1933“, с. Чибаовци, община  Костинброд“ по Националния план за възстановяване и устойчивост“

На 28.06.2024 г. г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, подписа поредния договор за финансиране на инвестиция по Националния план за възстановяване и устойчивост, в рамките на процедура за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Проектът е с наименование: „№ BG-RRP-4.020-0272 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Развитие – 1933“, с. Чибаовци, община  Костинброд“, по процедура BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ договор № BG-RRP-4.020-0272-C01 от 05.07.2024 г..

Общата стойност на договора възлиза на а 589 818,57 лв.

485 775,98 лв. безвъзмездна финансова подкрепа по МВУ от Европейски съюз Next Generation

95 250,19 лв.  национално финансиране от бюджета на Република България

Основната цел на проекта № BG-RRP-4.020-0272 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Развитие – 1933“, с. Чибаовци, община  Костинброд“ е реализирането на мерки за енергоспестяване, предписани в обследването за енергийна ефективност на сградата на Народно читалище „Развитие – 1933“, с. Чибаовци. Съществуващото енергийно състояние на сградата е клас „G“, като след изпълнение на мерките се предвижда достигане на енергиен клас „А“.

Основни мерки, предвидени по проекта:

  • Топлоизолиране на стени: Подобряване на изолацията на външните стени, което ще намали загубите на топлина и ще допринесе за по-добра енергийна ефективност.
  • Топлоизолиране на таванска плоча и покрив: Подобряване на топлоизолацията на тавана и покрива за предотвратяване на загуби на топлина през тези части на сградата.
  • Подмяна на дограма: Монтиране на нова дограма с по-добри топлотехнически характеристики, намаляваща загубата на топлина и подобряваща инфилтрацията на въздух.
  • Подмяна и изграждане на отоплителна инсталация: Модернизиране на отоплителната система, за да се осигури по-ефективно използване на енергията.

В резултат на тези мерки се очаква понижаване на потребената първична невъзобновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове.

Срок на изпълнение

Проектът ще бъде изпълнен в рамките на 24 месеца, със стартираща дата 28.06.2024 г. и предвидена дата за приключване 30.06.2026.

Очаквани резултати

След успешното изпълнение на проекта се очаква да бъде постигнато намаляване на енергопотреблението с 84%, като сградата ще достигне енергиен клас „А“. Това ще доведе до значително намаляване на разходите за енергия и спестяване на публичен ресурс, необходим за поддръжка на сградата. Освен това, подобрените условия ще допринесат за по-добра работна и обществена среда.

Този проект е още една стъпка към повишаване на енергийната ефективност и устойчивост на сградния фонд.