Уникалната скулптура на футболна топка с логата от първия футболен клуб до сегашния ОФК е дело на Борис Андреев /Reggio/. Той е автор на бюст паметника на д-р Никола Чилов, намиращ се в градинката пред музея и барелефа на д-р Петър Берон в СУ „Д-р П. Берон“, гр. Костинброд.
На 23 юни 2024 г. – Петдесетница или 50 дни след Възкресение Христово, на официалната церемония за откриване на монумента, присъстваха г-н Трайко Младенов- кмет на община Костинброд, д-р Атанас Тенев- председател на общински съвет – Костинброд, г-н Александър Ненов – зам.-кмет на община Костинброд, общинските съветници г-н Валентин Делчев, г-н Борислав Здравков, г-н Димитър Григоров и г-н Николай Йотов.
На откриването присъстваха и много от футболистите, играли за отборите в община Костинброд през годините.
След свалянето на покривалото на монумента и химна на Република България, отец Харитон от храм „Св. Св. Кирил и Методий“ освети паметника.
Пред всички присъстващи се изказа кметът на община Костинброд, г-н Трайко Младенов.
Г-н Младенов, заяви: „Благодаря на скулптова Реджо, с който вървим ръка за ръка и променяме всяка година облика на общината. Благодаря на общински съвет-Костинброд, че винаги са единодушни за важните неща за общината и гласуваха всички заедно този монумент да бъде тук, на това място. Благодаря на ветераните, че присъстват и заедно влизаме в историята на костинбродския футбол!
Футболът в общината е минавал през падове и пикове, но ви гарантирам едно: футбол в Костинброд винаги ще има!“
Историята на футбола в Костинброд разказа г-жа Силвия Свиленова – експерт „Култура и спорт“ в общинска администрация- Костинброд:
Първият футболен клуб на територията на сегашния град Костинброд, е учреден в края на юни 1924г., в село Шияковци, под името – ФК „Левски“. Негови основатели са – адвокат Васил Величков, адвокат Благой Стефанов Рашев и кметът на селото – Ценко Манолов, който преотстъпва част от ливадите в околността, с думите: „Окосете тревата, съберете сеното и играйте.“
Първото игрище се е намирало до река Блато, местността – „Ценковото“. За скоростната градивна посока на футбола, най-много допринася – адвокат Васил Величков, който в периода 1918-1923г. – учи и завършва право в Швейцария.
Завръщайки се у нас, донася няколко топки и лично запознава младежите в селото, с футболната игра и нейните правила.
Първият домакински мач е срещу ФК „Радецки“, София, на 28 август, по време на събора на селото. ФК „Левски“, Шияковци – ФК „Радецки“, София – завършват с 2:0 за „нашите“.
Първият отбор е с ръководители:
Васил Чанков – ръководител
Благой Рашин – председател
Йордан Мадов – зам. председател
През 1929 г. се учредява ФК „Удар“ в село Маслово, а следващата година (1930) се основава и ФК „Ботев“, в село Костинброд.
През 1955 г. ФК „Левски“ и ФК „Удар“ се обединяват и формират като ФК „Бенковски“.
През 1977 г., няколко години след като Костинброд е обявен за град, се взима решение за обединение и на всички футболни отбори от бившите села, влизащи в границите на новия град. Обединеният клуб приема името ФК „Химик“ (Костинброд).
През 1999 г. инициативен комитет, ангажира футболната общественост и на общо събрание се възстановява ФК „Бенковски“. За председател е избран Красимир Гачев.
Към днешна дата отборите на Костинброд са под името ОФК „Костинброд- 2012“. В ОФК-то освен мъже, играят и малки надежди за българския футбол – деца с амбиции и голям потенциал.
За тяхното развитие, заслуга имат техните треньори:
Костадин Кръстанов, Ивайло Кръстанов, Валентин Ванов и Георги Тодоров