На 10.09.2024г., бе открита 44-та Международна конференция по птицевъдство „Smart Poultry World“ в София. Птицевъден форум, който предоставя на фермерите знанията, инструментите и контактите, необходими за постигане на оптимални решения на настоящи и бъдещи проблеми.
Световната конференция събра водещи експерти, изследователи и професионалисти от сферата на птицевъдството, за да обсъдят последните иновации, тенденции и предизвикателства в сектора.
Конференцията предлага богата програма, включваща лекции, дискусии и презентации на научни изследвания, имайки разнообразни теми, свързани с генетика, хранене, здраве и хуманно отношение към птиците, както и с пазарни тенденции и нови технологии.
Присъстваха и изложители, които представиха последните новости в Птицевъдството — сред тях са световни лидери в областта на технологичното оборудване, енергийната ефективност, храненето, здравеопазването и генетиката.
Официалното откриването на бизнес изложението, посветено на птицевъдния сектор- Smart Poultry World, бе дадено от г-н Ивайло Гълъбов- председател на Съюза на птицевъдите, като бе придружено с рязане на лента. Г-н Гълъбов е собственик на фирма “Булагро”, намираща се в село Драговищица.
Сред официалните гости на събитието бяха-кметът на Община Костинброд- г-н Трайко Младенов, д-р Лозана Василева-Заместник-министр на земеделието и храните, председателят на Комисията по земеделието, храните и горите г-н Иван Иванов, проф. Димитър Белоречков, както и председателят на Българската стопанска камара г-н Добри Митрев.
Заместник-министър Василева, приветства всички присъстващи на конференцията с думите: „Птицевъдството е сред най-иновативните сектори в животновъдството, през последните три години секторът запазва своята устойчивост и продължава да се развива, независимо от съпътстващите го предизвикателства“, отбеляза д-р Василева. Тя подчерта, че въпреки възникналите огнища на инфлуенца по птиците, се наблюдава тенденция на увеличаване на производството на бяло месо:
– Общият добив на птиче месо и субпродукти през 2023 г. нараства с 1,7%, достигайки 122 081 тона на годишна база.
– Промишленото производство заема 99% от общия добив, с увеличение от 1,4%.
– Производството на яйца за консумация също се увеличава с 0,8%, достигайки 1,2 милиона броя през 2023 г.
Заместник-министър Василева подчерта, че Министерството на земеделието и храните провежда последователна политика в подкрепа на животновъдния сектор и по-специално на птицевъдството.
Една от ключовите мерки е схемата за държавна помощ за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците, която се прилага от 12 години.
За периода 2024-2029 г. бюджетът на помощта е в размер на 242 млн. лева, което е с 70 млн. лева повече в сравнение с предходния период. През 2024 г. помощта е на стойност 42 млн. лева. Тя също така отбеляза, че в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони са предвидени финансови инструменти за подобряване на производствените условия. Това включва инвестиции в земеделските стопанства, опазване на околната среда и възстановяване на земеделския потенциал.
В заключение, заместник-министърът отбеляза значимостта на конференцията Smart Poultry World, която предоставя възможност за представяне на дигиталната трансформация в птицевъдството.
Заедно с председателя на Съюза на птицевъдите в България г-н Ивайло Гълъбов, те разгледаха изложението, където бяха представени най-новите разработки и технологии в бранша.
⏳През годините Костинброд е известен като града с големи успехи в птицевъдството и животновъдството.
В близост на територията на общината се намират институт по птицевъдство, птицекомбинат, институт по животновъдство, хибридни центрове. По-рано тук се е намирал и най-големият на Балканския полуостров институт по ягодоплодни култури.
В създаването на първия герб на община Костинброд, че и до наши дни, петелът взима участие в него, като символ, познат като емблема на гордост, храброст и чест. Той е и една от емблемите на Христос, подчертаващи неговата соларна символика – светлина и възкресение.
Петелът и слъчогледа са и символи на зараждащата се икономика на Костинборд, включваща силно развито птицевъдство и емблематичната марка олио „Нива”.