На 1-ви март община Костинброд се превърна в домакин и посрещна над 450 самодейци, от цялата Софийска област, провеждайки второто издание на Фестивал на любителското творчество и художествената самодейност “Златна клонка” – в НЧ „Иван Вазов-1947“ – град Костинброд – правоприемник на фестивалите за художествена самодейност и подкрепен от Министерството на културата на Република България, организиран от Съюза на народните читалища, съвместно с община Костинброд и НЧ “Иван Вазов – 1947” – град Костинброд.

За втора поредна година, денят е белязан като празник, защото гали сетивата, радва душата и напомня за приемствеността между привилегията да създаваш изкуство и възможността да отвориш сърцето си, за да го приемеш.

Творческите колективи от цялата София-област, прославили общините и читалищата си по света и у нас, поднесоха на многобройната си публика – истински спектакъл от багри, музика и послания, създавайки незабравим спомен на всички присъстващи.

Денят на любителското художествено творчество е празник, обединяващ хора с различни професии и интереси, но всички водени от любов към изкуството. Това е празник на таланта, на духа, на българската култура. Празник–благодарност към тези, които съхраняват изкуството и го популяризират. Единствен по рода си в света, този празник е признание за дейността на самодейците, за всеотдайността им към изкуството, към приноса им в духовния живот на общността ни.

На събитието присъстваха – г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, д-р Атанас Тенев – председател на общински съвет – Костинброд, г-н Александър Ненов – заместник-кмет на община Костинброд, г-жа Ябленка Трайкова и г-н Димитър Григоров – народни представители в 51-то Народно събрание на Република България, Доктор на науките – г-жа Силва Хачерян – директор на Дирекция „Международно струдничество, европейски програми и регионални дейности“ – в Министерство на културата, професор Николай Дойнов – председател на Съюза на народните читалища, общински съветници, главен инспектор Христо Ангелов – началник на РУ-Костинброд, директори на образователни институции и социални центрове, секретари на читалища, служители на общинска администрация – Костинброд, жители и гости на общината.

Фестивалът започна с прозвучаването на химна на Република България, приветствено слово от председателя на Съюза на народните читалища и специално видеообръщение от г-н Мариан Бачев – министър на културата, в което поздрави всички самодейци и културни деятели – за приноса към развитие на културата в страната ни.

Госпожа Силва Хачерян връчи грамоти на всички присъстващи художествени ръководители, от името на министър Бачев – с благодарност и признателност за популяризирането на изкуството и самодейността в България.

След даденото начало на фестивала, професор Дойнов покани на сцената кмета на община Костинброд – г-н Трайко Младенов, на когото връчи персонализиран плакет с почетен знак от Съюза на народните читалища.

Кметът на община Костинброд се обърна към гостите, откривайки официално събитието:

“Честит празник на всички! Честит ден самодейността и художественото творчество!

Заставайки преди вас, ви уверявам, че в наше лице винаги ще имате верен приятел и надежден партньор – за всички български начинания, защото сме били и винаги ще бъдем плътно до българското читалище, до българския самодеец, до художествения ръководител, надявайки се на ползотворна и съвместна работа с Министрество на културата. Защото само с общи усилия ще успеем да съхраним българщината, да опазим традициите и културното ни наследство.

Читалището е именно онова място, в което малки и големи бдят над българския бит, над духовността, като ги приемат, надграждат и предават, място – извор на националност и идентичност.

Обръщам се към всички вас, жители и гости на нашата община и ви приветствам!

Община Костинброд е силна и бързоразвиваща се община, но е такава само защото сме консервативна християнска общност, почитаща християнските и българските ценности, единни сме в начинанията си, защото само в единението можем да бъдем силни като нация, и защото само тогава оставяме завета, който децата ни заслужават.

Ние знаем колко важно е читалището за българина – то е стожерът на българския дух, затова не спираме да надграждаме и развиваме десетте читалища на територията ни, защото във всяко едно от тях – има живот, има пламък и само от нас и нашите общи усилия, зависи колко дълго ще гори той.

Бъдете здрави! Честит празник!”

Пълният читалищен салон аплодира изпълненията на самодейците от:

МШ „Омая“, с ръководител – Петя Живкова, при НЧ „ГЕОРГИ САВА РАКОВСКИ – 1928″ – село Драговищица.

ТФ „Ритми“ – с ръководител – Веселин Маргаритов и ДТС “ Ритъмчета“ – с ръководител Евелина Димитрова – при НЧ „Св. Св. Кирил и Методий – 1890“- град Костинброд.

ЖФГ „ДЕТЕЛИНА“ – при НЧ „Христо Ботев – 1903″, село Радуил, общ. Самоков – с ръководител – Мария Стоянова.

ДТС, с ръководител – Александра Маринкова, при Народно читалище „НАРОДНА КУЛТУРА 1954“, с. Владо Тричков.

ДЮС за народни танци „Бовянче” – с ръководител – Христо Станков, при НЧ „СВЕТЛИНА – 1896″, Гара Бов.

ПГ и МФГ „БОЖИЦА“ – при НЧ „ВЪЗРАЖДАНЕ 1928″ – с. Искрец.

ЖПГ „Здравец“ – при Народно читалище “Св.Св Кирил и Методий – 1956” – с. Желен – с ръководител Зоя Данчова.

ТГ “Веселие“ – при Народно читалище „Климент Охридски – 1924” – село Осеновлаг.

ДМГ „КАМБАНКИ“, към НЧ “Младост – 2006” – град Самоков, с ръководители – Лилия Шуманова и Чан Чунг.

ДТС “Вакарелче“ – при Народно читалище „ЗАРЯ – 1902″ – с. Вакарел, с хореографи – Мариана Живанкина и Кирил Асенов.

Дует Мариета Ибришимова и Каталина Ненковска и Денс формация „ВАЙЯЛЕТ“, с ръководители – Валентина Бонжолова и Марияна Георгиева, при Народно читалище „ПРОГРЕС – 1907″ гр. Костенец.

ДТФ “РИЛА“ – с ръководител Ива Георгиева – при Народно читалище

„ПРОСВЕТА – 1881″ с. Костенец.

ФТФ „ВЕНЕТИ“ – с хореограф Николай Ибришимов, при Народно читалище „РИЛА – 1898″ гр. Долна баня.

ВГ “СОЛЕЙ“ – с ръководител Вероника Христова, при НЧ „СЛЪНЦЕ – 1879″ град Ихтиман.

Състав за латиноамерикански танци, с ръководител Даниела Методиева – при НЧ „РИЛА – 1898″ – град Долна баня.

ДТС „НОВОХАНЧЕ“, с ръководители -Младенка Павлова и Теодора Серафимова, при НЧ “Иван Вазов – 1928” – с. Нови хан.

ДТА „Балканска младост“ – с ръководител Калинка Пушкарова и ДВГ „Звездица“ – с ръководител Николета Николаева-Христова – при НЧ „ТОДОР ПЕЕВ – 1871″, град Етрополе.

ДВГ „Камбанки“ – към НЧ „Елин Пелин 1896″ – гр. Елин Пелин, с ръководители Сашка Спасова и Стела Стоянова.

Шопски ансамбъл „Ради Радев“ юю при НЧ „Елин Пелин – 1896″ гр. Елин Пелин.

ДГАФ„ Шопчета“, с ръководител Екатерина Михайлова, при НЧ „ЗАРЯ-1914″ град Костинброд.

Балетна школа „Фейри денс“ – с ръководител Стефан Илиев, при НЧ „Иван Вазов – 1947″ гр. Костинброд.

Школа по модерни танци „М ДЕНС“ – с ръководител Мария Джумайска – при НЧ „Иван Вазов – 1947″ гр. Костинброд.

ТС „Зорница” – при НЧ „Иван Вазов – 1947“, град Костинброд, с ръководител – Радослав Тодоров.

Участниците бяха топло посрещнати и съпровождани от ученици-доброволци, от местната Професионална гимназия по ветеринарна медицина и селско стопанство “Св. Георги Победоносец”, които превърнаха престоя на гостите в приятен и споделен.

Благодарим ви, скъпи деца, че за пореден път доказвате колко сърцати сте!

Фестивалът удостои всички участници с медали и грамоти, предоставени от Министерство на културата и Съюза на народните читалища.

Събитието премина под съдийството на компетентно жури, в състав – председател на журито – г-н Илия Костов – сценарист и режисьор, и членове – г-жа Силвия Стоянова и г-жа Ирена Георгиева – членове на Върховния читалищен съвет, което присъди и три специални награди:

За принос към танцовото изкуство – Денс формация „Вайялет” при НЧ „Прогрес – 1907” гр. Костенец.

За принос към фолклора – Детски танцов ансамбъл „Балканска младост” – при НЧ „Тодор Пеев-1871”, гр. Етрополе.

За принос към вокалното изкуство – Мъжка фолклорна група ”Божица” при НЧ „Възраждане 1928”- Искрец.

Отличените бяха наградени от председателя на журито – г-н Илия Костов, който благодари за пъстротата на деня и възможността да е част от празника.

Благодарение таланта и вдъхновението, което поднесоха участниците, денят се превърна в пъстър празник за София-област, за община Костинброд и за всички хора, които не жалят време и сили да работят за запазването на българската традиция и култура в народните читалища.

Събитието остави чувство на задоволство и споделена благодарност – за труда на творците, успели да съхранят българските традиции и българската идентичност.

Община Костинброд изказва искрената си благодарност – за възможността да е домакин на второто издание на Фестивал на любителското творчество и художествената самодейност “Златна клонка”!

Да бъде и пребъде!

Да си самодеец е чест!

Да си самодеец е признание!

Честит празник!

2268 посещения общо 1 посещения за деня
Фестивал на любителското творчество и художествената самодейност “Златна клонка”