Събитието се състоя на 7-ми ноември, във VIVACOM ART HALL, с организатор – фондация „Добрият пример“ и подкрепено от Община Божурище.
Водещ говорител на конференцията беше президентът – г-н Росен Плевнелиев, за периода – (2012-2017 г.), който сподели своите идеи и визия за развитието на региона, потенциала за привличане на инвестиции, които да направят икономиката на страната по-модерна и зелена, по темата – „Европа на регионите и регионът на запад от София“.
Сред говорителите беше и г-н Милен Христов – управител на „Електрохолд ИПС“, който представи примери и подходи, фокусирани върху иновации в енергетиката и модерни инженерни решения, зелена енергия и енергийна ефективност.
Конференцията протече в четири панела, които засегнаха приоритетни теми за развитието на региона на запад от София:
Панел 1: „Говори местната власт – визия, модели и перспективи за развитие“.
Първият панел се фокусира върху визията на местната власт за региона, модериран от журналиста – г-н Михаил Дюзев.
Панел 2: „Околна среда, инфраструктура, свързаност и качество на живот“.
Във втория панел, модериран от журналиста – г-ж Добрина Чешмеджиева, бяха обсъдени решения за устойчиво развитие в областта на екологията, инфраструктурата и качеството на живот.
Панел 3: „Зелена енергия, енергийна ефективност, недвижими имоти и земеделие“.
Третият панел обхвана темите за енергийна ефективност, зелена енергия и устойчиви бизнес решения. Сред поканените бяха представители на Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на земеделието и храните и строителни предприемачи.
Панел 4: „Златото на региона – природа, туризъм и културно-историческо наследство“.
В заключителния панел, с модератор – г-н Асен Асенов – историк, беше обсъден потенциалът на региона за развитие на туризма и опазването на природното и културното наследство.
Участие в него взеха: г-жа Десислава Михалкова – държавен експерт в дирекция „Туристическа политика“ – на Министерството на туризма, доц. д-р Йордан Кошев – експерт от Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, г-н Антон Пенев – директор ОП „Туризъм“, Столична община, г-н Веселин Денев от сдружение „Заедно за чиста природа“ и експертът по туризма и веломаршрутите – г-н Филип Златев.
В Конференцията „Модели за устойчиво развитие на региона на запад от София“, към заключителния панел – „Злато на региона- природа, туризъм и културно-историческо наследство“, участие взе г-н Александър Ненов- заместник-кмет по образование, младежки политики, спорт, култура и социални дейности, обществен ред, сигурност и ЗКИН в община Костинброд.
Г-н Ненов се обърна към аудиторията с думите:
„Община Костинброд не спира да се развива, особено в последните 10 години. Започнахме да градим усърдно в сферата на туризма, но и много ни предстои. През последната година успяхме да положим основите.
Мога да кажа, че през последните 50 години – от създаването на град Костинброд, туризмът не е бил основен акцент, нито историческото наследство, но общината е развивана във всеки един аспект, в зависимост от спецификата на периода.
През последната 1 година, ние успяхме да реализираме и обновим „старата баня“, превръщайки я в Музей-галерия.
Всичко, което е намерено през годините на територията на община Костинброд, като важни археологически разкопки – се намира в Регионален исторически музей – град София и се надяваме да си възвърнем част от фонда, след предстоящи преговори.
За нас е изключителна гордост, че успяхме да реновираме сградата, сега работим по проект за оборудването и регистрацията на музея.
Също така построихме и един модерен туристически информационен център, вече функциониращ по предназначение, имаме служител, направихме рекламни материали, картички, ключодържатели, представящи защитените зони, биоразнообразието и обектите в община Костинброд.
Спечелихме и проект, който е за изграждане на още един туристически информационен център, който ще се намира в село Безден, бележито с „Карстовите извори“, ще се обвърже с църкви, които имаме на територията, обявени за културно-историческо наследство, които в момента реновираме.
Без добра инфраструктура, няма как да развиваме туризма, като най-ключовото, което направихме е транспортната свързаност. През изминалата година, създадохме общинско транспортно дружество и по този начин успяхме да обезпечим транспорта в града и всички населени места в общината.
Общата свързаност в развитието на националните и местните обекти е ключът към развитие на целия регион.
Конференцията – „Модели за устойчиво развитие на региона на запад от София“ събра мненията на водещи експерти, представители на местната власт, институции и неправителствени организации. Конференцията е своеобразна платформа за обсъждане на стратегии и добри практики, обмяна на опит и очертаване на перспективи и възможности за развитие на региона и подобряване на икономическата, социалната и екологичната му устойчивост.