На 6-ти март, в общинска администрация – Костинброд, по инициатива на г-н Кирил Станев – директор на местното СУ “Д-р Петър Берон” – се проведе среща между ръководствата на община Костинброд, СУ “Д-р Петър Берон” и института “Конфуций” – София, във връзка с предложението за приемане на китайския език – като избираема учебна дисциплина в средното училище.

На беседата присъстваха – г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, г-н Александър Ненов – заместник-кмет на община Костинброд, г-жа Бистра Боянова – началник отдел “Образование, младежки политики, спорт, култура и социални дейности” – в общинска администрация – Костинброд, директорът на най-голямото училище в общината – г-н Кирил Станев, и представителите на институт “Конфуций” – София – проф. д-р Чен Ин и г-жа Аксиния Колева – директори на института.

След проведения разговор между представителите на учебните институции, ръководството на СУ “Д-р Петър Берон” се ангажира да реализира идеята, съгласувайки я с родителите на възпитаниците си, за въвеждане изучаването на чуждия език, като свободноизбираема дисциплина от следващата учебна година.

Институт “Конфуций” – София е образователен и културен център към СУ “Св. Климент Охридски”, чиято основна дейност е свързана с преподаването на китайския език и разширяване познанията на хората от различните страни за китайския език и култура, развитие на приятелските отношения и разгръщане на международния обмен и сътрудничество между Китай и държавите по света в областта на образованието, науката, културата, икономиката и други сфери.

Институт “Конфуций” – София е създаден с подкрепата на Съвета за международно разпространение на китайския език (Ханбан) като партньорска организация между Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Пекинския университет за чужди езици, той е част от глобалната мрежа китайски образователни институти, които вече наброяват над 500 в целия свят.

Основни дейности на Институт “Конфуций” – София:

• Провеждане на езикови курсове по китайски език, културни лекции, семинари и др. научни прояви, насочени към нуждите на различни целеви групи;

• Провеждане на стандартния изпит за владеене на китайски език HSK;

• Предоставяне на информация, литература, учебни помагала и зали, с цел подпомагане на изучаването на китайски език в България;

• Организирането на традиционни културни празници и други мероприятия, представящи автентичната китайска култура;

• Разработване на учебни помагала за преподаване и изучаване на китайски език и култура в не-китайска среда;

• Провеждане на научни изследвания, конференции, разработване на програми и др. научни проекти, свързани с китайския език и култура;

• Предоставяне на консултации във връзка с възможности за обучение в Китай чрез стипендиите на Институт Конфуций;

Беседата между гостите и ръководството на община Костинброд, договори – в рамките на МФФ “Шопски наниз”, който ще се проведе на 25, 26 и 27 април, 2025 година, в град Костинброд – фестивалът да посрещне представители на китайската култура, които да запознаят общността ни с националността си, презентирайки традиционното си изкуство пред местната публика.

Община Костинброд подкрепя международното сътрудничество и ще продължва да работи за развитието му!

1647 посещения общо 3 посещения за деня
Перспектива за образованието в община Костинброд