С пролетно настроение, празничност и пъстрота, НЧ „Заря-1914“, град Костинброд – посрещна Лазаровден.

Днес православната църква отбелязва църковния празник Лазаровден (или Лазарница) в чест на Свети праведни Лазар Четверодневни. По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница). Според Новия Завет Лазар e ученик на Христос и брат на Мартa и Мария-Магдалина, кoготo Исус извежда от гроба и възвръща към живот. Бог казва „Лазаре, стани!“, и съживява Лазар, който излиза от гробницата си.

Самото име на светеца е символ на здраве и дълголетие.

Един от най-жизнерадостните празници на пролетта е денят, в който момите лазаруват.

На този ден се изпълнява и обичаят Лазаруване. Младите момичета, наречени „лазарки“, берат цветя за венците, които ще изплетат за следващия ден – Цветница.

Самото лазаруване има сходство с коледуването – лазарките обикалят къщите в селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.

Две от лазарките в групата носят кошници, в които да поставят подаряваните им от домакините яйца, а други две носят криваци (или едната кривак, а другата нож), смятани за мъжки атрибути.

В българската традиция Лазаровден е празник на нивите, пасбищата и горите, но и празник на момичетата, които след като лазаруват могат публично да се момеят, да се обличат и държат така, че да ги харесват ергените, да имат любим, да се омъжват.

Младите моми от Група за автентичен фолклор “Шопчета”, с ръководител – Екатерина Михайлова – спазиха традицията и родните обичаи. След празничната литургия – за здраве и благоденствие, отслужена от Отец Крум – в храм “Св. Николай Чудотворец” – град Костинброд, лазарките огласиха града с ярките си гласове, насочвайки се към моста, на който изпълниха обичая “Кумичене” – хвърляне на лазарски венци в реката. Пускането на венец в реката от девойка – символизира желанието й да се задоми. Поверието гласи, че девойката, чието венче заплава първо, става кумица.

Лазаровден продължи с празнична програма, в която взеха участие самодейците от НЧ „Заря-1914”, град Костинброд – Група за автентичен фолклор “Шопчета“ – с ръководител Екатерина Михайлова, Детски танцов състав “Зора” и Танцов състав “Зора” – с ръководител Калина Зашева, Детска вокална група „Пеещите“ – с ръководител Елена Гатева и малките танцьори от Детски танцов състав “Ритъмчета”, към НЧ “Св. Св. Кирил и Методий – 1890”, град Костинброд, с ръководител Евелина Димитрова.

Събитието уважиха – г-н Трайко Младенов – кмет на община Костинброд, д-р Атанас Тенев – председател на общински съвет – Костинброд, г-н Александър Ненов – заместник-кмет на община Костинброд, г-жа Даниела Станкова – общински съветник, г-жа Милена Костадинова – директор на Основно училище “Отец Паисий” – село Петърч, г-жа Светослава Иванова – директор на Дневен център за работа с деца на улицата – Костинброд, главен инспектор Христо Ангелов – началник на Районно управление – Костинброд, г-жа Бистра Боянова – началник отдел “Образование, младежки политики, спорт, култура и социални дейности” – в община Костинброд, родители и гости на общината.

Кметът на община Костинброд приветства присъстващите, отбелязвайки колко силен и борбен народ е българският.

“Така както общината ни държи силните християнски устои и ценности, насочени към традиционно българско семейство, така почитайки и помнейки българската история, трябва да знаем, че именно тя е основната движеща и събираща ни сила.

Днес е специален ден и голям празник, напомнящ за духа на Възкресението и Христовата любов.

Защото вярата, битът и традициите са ни съхранили като нация до днес. И наша отговорност е да ги предаваме на поколенията след нас.

А дни, като днешния дават смисъл и надежда, да се борим за бъдещото, което им принадлежи.

Честит празник!”

Празничното събитие завърши с общо хоро, което напомня на българина за свързаността му с корените, традициите и историята!

Честит Лазаровден! Светли празници!

 

6145 посещения общо 4 посещения за деня
ЛАЗАРОВДЕН Е